LT EN
Archyvas

Aktualijos

Titulinis   »   Aktualijos   »   ALFREDO JONUŠO MINIATIŪROS "TIROLIO MUZIKA" PARODA

ALFREDO JONUŠO MINIATIŪROS "TIROLIO MUZIKA" PARODA

Menininkas Alfredas Jonušas, šiemet švenčiantis septyniasdešimt penkerių metų jubiliejų ir niekada nestokojantis kūrybinių idėjų bei sumanymų, nusprendė Žemaičių dailės muziejaus lankytojus pradžiuginti neseniai sukurta originalia miniatiūra iš gintaro „Tirolio muzika“.

Alfredas Jonušas gimė 1940 metais Telšiuose. Baigęs Kauno politechnikos institutą grįžo į gimtąjį miestą ir dirbo Telšių taikomosios dailės technikumo mokomosiose dirbtuvėse. Čia jis pradėjo savo kūrybos kelią: gilinosi į juvelyrinio meno technologiją, sutiko bendraminčių, su kuriais diskutuodavo, pasidalydavo pirmaisiais kūrybiniais bandymais. Vėliau dirbo Kauno ir Klaipėdos kombinatuose „Dailė“. 1992–1993 metais dirbo juvelyru sidabro galerijoje Kautokeme Norvegijoje – jam suteiktas tarptautinis juvelyro sertifikatas. Nuo 1999 metų yra Žemaičių muziejaus „Alka“ vyr. mokslinis bendradarbis. Telšių miesto garbės pilietis Alfredas Jonušas savo namų valdoje yra įkūręs žemaitišką-japonišką sodybą-muziejų. Sodybą lanko turistai iš Lietuvos ir užsienio, joje svečiavosi Japonijos ir Kinijos ambasadoriai.

Lietuvos tautodailininkų sąjungos narys Alfredas Jonušas nuo pat pirmųjų parodų pasižymėjo kaip išskirtinį, savitą talentą turintis ir dažnai netikėtus sprendimus pateikiantis menininkas. Jo kūrybinėje biografijoje įrašytos 22 autorinės parodos, kurias surengė Lietuvoje ir užsienyje (JAV, Japonijoje, Vokietijoje, Norvegijoje, Latvijoje, Prancūzijoje, Belgijoje, Austrijoje ir kt.).

Daugiausia – per 50 – autoriaus juvelyrinių dirbinių įsigijo Lietuvos Gintaro muziejus. Menininko darbai padovanoti popiežiui Jonui Pauliui II, Lietuvos Respublikos Prezidentui Algirdui Brazauskui, Graikijos premjero žmonai.

Kadangi autorius labai mėgsta pilis, žavisi Tirolio žemės užburiančia gamta ir joje užgimusia magiška muzika, šį kartą savo kūryboje įamžino Austrijos dalelę. Miniatiūroje, sveriančioje apie 5 kilogramus, pavaizduoti gražiausi šio krašto akcentai: kalnai su tekančiais per juos kriokliais, augančiais vynuogienojais, besitęsiantys per kalnus tuneliai, rado vietelę ir ežerėlis, kuriame plaukia iš mamuto kaulo padaryta valtelė...

Tirolietiškai muzikai įamžinti Alfredas Jonušas panaudojo muzikos simbolį – smuiko raktą, penklinėje – stilizuotą „Tirol“ užrašą, ansamblio „Mayrhofner“ pavadinimą ir šio krašto pilį. Miniatiūroje puikuojasi ir Lietuvos herbas – Vytis.

2012 metais Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė Alfredą Jonušą apdovanojo ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ sidabro medaliu.

Paroda veiks iki 2015 metų rugsėjo 1 dienos.

Danutė Einikienė

Žemaičių dailės muziejus

atgal