LT EN
Archyvas

Aktualijos

Titulinis   »   Aktualijos   »   DR. DANGIRO MAČIULIO PASKAITA

DR. DANGIRO MAČIULIO PASKAITA

2018 m. Spalio 9 d. (antradienį) 17.15 val. dr. Dangiro Mačiulio paskaita (Lietuvos istorijos institutas) „Vilniaus kaip vienatinės lietuvos sostinės idėja“

Nedaug Europoje yra miestų, tiek mitologizuojamų kaip Vilnius. Turiu omenyje iš praeities paimtus pasakojimus, kurie nebūtinai privalo atitikti faktus. Šio miesto istorija tokia keista, kad ji prašyte prašosi perkeliama į pasakos erdvę, o tai jau ne kartą buvo daroma, ir pasakojimai skirdavosi – nelygu, kas juos pasakojo: lietuviai, lenkai, žydai ar baltarusiai.
Czesław Miłosz


Spalio 9-oji XX a. tarpukario Lietuvoje buvo gedulingai minima kaip Vilniaus diena – taip buvo primenama, kad „maištaujantis“ lenkų generolas Lucjanas Żeligowskis 1920 m. spalio 9 d. užėmė Lietuvos sostinę. Beveik visą tarpukarį Lietuva praleido be savo istorinės sostinės – tuomet laikinąja sostine tapo Kaunas. Vilniaus dienos minėjimas tarpukariu buvo proga Lietuvos visuomenei priminti, kad tikroji ir vienatinė Lietuvos sostinė yra Vilnius, kad Lietuva neatsisako minties atgauti savo istorinę sostinę.
Paskaitoje bus apžvelgiama Vilniaus kaip vienatinės sostinės idėjos istorija nuo XIX a. pabaigos iki 1940 m., bandoma atsakyti į klausimus: ar buvo kitų miestų, kurie pretendavo tapti Lietuvos sostine, kaip lietuvių visuomenėje įsitvirtino mintis, kad būtent Vilnius yra tikroji Lietuvos sostinė ir šiame mieste turi būti paskelbta Lietuvos nepriklausomybė, kaip visuomenei diegta mintis apie Vilniaus būtinumą Lietuvai.


Nuotrauka iš Lietuvos centrinio valstybės archyvo. Medingėnų pradžios mokyklos moksleiviai prie Gedikėnų kaime pastatyto Gedimino pilies maketo. 1932 m.

atgal