LT EN
Archyvas

Aktualijos

Titulinis   »   Aktualijos   »   DVI VĖLIAVOS – DU LIETUVAI SVARBŪS ISTORINIAI ETAPAI

DVI VĖLIAVOS – DU LIETUVAI SVARBŪS ISTORINIAI ETAPAI

Trispalvę, išlikusią iš tarpukario, mūsų muziejui 2009 m. padovanojo statybininku dirbęs Bronius Armalis. Jo teigimu, 2006 m, kai vyko buvusio Plungės tuberkuliozės ligoninės dispanserio (Telšių g. 13) atnaujinimo darbai, palėpėje rado šią vėliavą. „Nuplėšė stogą, nuėmė kelis lapus ir šalia ventiliacijos ištraukos vėdinimo kanalo rado užkištą, į raštuotą lininį rankšluostį dailiai suvyniotą, sulankstytą trispalvę. Esu įsitikinęs, kad tai tarpukaryje šiame pastate buvusios ligoninės vėliava. Niekas nežino, kas ten ją paliko“, – papasakojo B. Armalis. Pasiteiravęs, iš kokios medžiagos pasiūta trispalvė ir išgirdęs atsakymą, jog berods, iš lininės drobės, priminė, jog tarpukariu valdžia skatino vėliavas siūti iš šilko, be to, kaip ir dabar, anuomet taip pat per šventes prie pastatų privalėjo būti iškeltos trispalvės, to nevykdantiems grėsė bauda.
Beje, namas, kuriame aptiktas ypatingas radinys, pastatytas apie 1938 m. gydytojo chirurgo privačiai veiklai. Šiuo metu jame įsikūrusi „Sveikatos ir grožio“ klinika.
Gaila, tačiau raštuotas rankšluostis, kuriame buvo suvyniota vėliava, subyrėjo, nes buvo sudūlėjęs. O ir iki mūsų laikmečio išlikusi trispalvė yra skylėta, dėmėta, geltonosios juostos kairėje pusėje – įplyšusi. Spėjama, kad ji namuose siūta ir siuvimo mašina, ir rankomis (žalioje juostoje matosi rankomis juodais siūlais sudaigstyta linija).

B. Armalis 2006 m. rugpjūčio 11 d., trispalvės atradimo proga net sukūrė eilėraštį:

Į saulės šviesą

Sulaukei dienos, slėptuvėj ankštoj
Pelėsiais kvėpavusi nišoj tamsioj
Ir sargas kartu su tavimi kantrus –
Tiek metų kentėjo – žinia – nekalbus...

...kol amžium nuseno, o tu dar buvai -
Pastogėj, kuria nutekėjo laikai,
Nors sargas pavargęs – už jo tu slėpeis,
Kol saulė iš klosčių trispalvę išskleis!


Kita vėliava, saugoma mūsų muziejuje, mena naujesnius laikus. Ją 2006 m. padovanojo plungiškiai Bronė ir Jonas Buitkai. Trispalvė buvo pasiūta 1988 m., pradėjus Lietuvai žengti link nepriklausomybės atgavimo. Ši jau daugiau kaip du dešimtmečius skaičiuojanti, gerai išsilaikiusi vėliava matė pirmuosius Sąjūdžio mitingus ir Plungėje, ir kitose Lietuvos vietose.

Dalia Šimkutė

atgal