LT EN
Archyvas

Aktualijos

Titulinis   »   Aktualijos   »   EKSPONATAI ŠIMTMEČIUI

EKSPONATAI ŠIMTMEČIUI

Šiemet vasario 16-oji ypatinga – minime mūsų valstybės atkūrimo šimtmetį. Šia proga norime pristatyti Žemaičių dailės muziejuje saugomus eksponatus, susijusius su šia reikšminga data.
Vienas iš jų – iš tarpukario išlikusi lininė trispalvė, kurios GEK 5792, inv. Nr. 4547, aukštis – 110 cm, plotis – 195 cm. Šis unikalus, Lietuvos laisvę menantis radinys buvo sumaniai paslėptas, tad išgyvenęs šalies okupaciją, buvo aptiktas tik vėl mūsų šaliai atgavus nepriklausomybę.
Ją muziejui 2009 m. padovanojo tuomet statybininku dirbęs Bronius Armalis (1930–1917). Jis –buvęs partizanas Kretingos apskrityje (Romano slapyvardžiu), suimtas ir 1948-aisiais karinio tribunolo nuteistas kalėti 25 metams lagerio bei 5 metams tremties. Kalėjo lageriuose Magadano srityje, į gimtąją šalį sugrįžo 1959-aisiais.
Ypatingoji trispalvė rasta buvusio Plungės tuberkuliozės ligoninės dispanserio (Telšių g. 13) palėpėje 2006-aisiais, vykdant atnaujinimo darbus. „Nuplėšė stogą, nuėmė kelis lapus ir šalia ventiliacijos ištraukos vėdinimo kanalo rado užkištą, į raštuotą lininį rankšluostį dailiai suvyniotą, sulankstytą trispalvę. Esu įsitikinęs, kad tai tarpukaryje šiame pastate buvusios ligoninės vėliava. Niekas nežino, kas ten ją paliko“, – papasakojo B. Armalis.
Gaila, tačiau raštuotas rankšluostis, kuriame ji buvo suvyniota, subyrėjo, nes jau buvo sudūlėjęs. O ir iki mūsų laikmečio išlikusi vėliava yra skylėta, dėmėta, geltonosios juostos kairėje pusėje – įplyšusi. Spėjama, kad ji namuose pasiūta ir siuvimo mašina, ir rankomis (žalioje juostoje matosi juodais siūlais sudaigstyta linija).
B. Armalis 2006 m. rugpjūčio 11 d., trispalvės atradimo proga, sukūrė eilėraštį:
Į saulės šviesą
Sulaukei dienos, slėptuvėj ankštoj
Pelėsiais kvėpavusi nišoj tamsioj
Ir sargas kartu su tavimi kantrus –
Tiek metų kentėjo – žinia – nekalbus...

...kol amžium nuseno, o tu dar buvai –
Pastogėj, kuria nutekėjo laikai,
Nors sargas pavargęs – už jo tu slėpeis,
Kol saulė iš klosčių trispalvę išskleis!
Beje, pastatas, kuriame rasta vėliava – tai 1939 m. Lietuvos kariuomenės kapitono – gydytojo Juozo Patašiaus lėšomis pastatyta pirmoji gydymo įstaiga Plungėje. Ten veikė maža operacinė, gimdymo, chirurgijos skyriai. 1940-aisiais sovietai nacionalizavę pastatą, įkūrė apskrities ligoninę. Nuo 1949-ųjų veikė tuberkuliozės dispanseris, nuo 1953-ųjų – stacionaras ir poliklinika. Pastačius Plungėje naują ligoninę, čia liko tik tuberkuliozės skyrius. 1995 m. nacionalizuotą pastatą atsiėmė gydytojo J. Patašiaus vaikai, bet dar 10-ečiui išnuomojo Plungės ligoninės tuberkuliozės skyriui. 2005 m. patalpas iš buvusių savininkų nusipirkus Bučiams, čia įkurta medicinos klinika.


Bibliotekininkė Dalia Šimkutė

atgal