LT EN
Archyvas

Aktualijos

Titulinis   »   Aktualijos   »   KVIEČIAME Į EKSKURSIJĄ SU PARODOS KURATORIUMI

KVIEČIAME Į EKSKURSIJĄ SU PARODOS KURATORIUMI

Spalio 9 d. sekmadienį 14 val. Žemaičių dailės muziejuje bus uždaroma specialiai šiam
muziejui lenkų muzikos ir baleto kritiko, rašytojo,
publicisto ir kolekcininko Jan Stanisław Witkiewicz parengta paroda
„ROMANTINIS BALETAS GRAFIKOJE“.
Atvyks pats autorius, kuris parodos lankytojams dar kartą išsamiai
papasakos apie  gausią privačią kolekciją.
Tikimės, kad pasaulinės muzikos ir šokio klasikos istoriją
pasakojančios parodos uždarymas sudomins daug kultūros gerbėjų.


Žemaičių dailės muziejuje veiks specialiai šiam muziejui lenkų muzikos ir baleto kritiko, rašytojo, publicisto ir kolekcininko Jan Stanisław Witkiewicz parengta paroda „ROMANTINIS BALETAS GRAFIKOJE“. Iš savo gausios privačios kolekcijos eksponatus atrinkęs baleto žinovas sako, kad tokios parodos prikausto lankytojų dėmesį.
Vakarų Europoje baroko laikotarpiu gimęs baletas suklestėjo XIX amžiuje – žmogaus jausmus, vaizduotę ir netgi aprangą išlaisvinusiame romantizmo laikotarpyje. Šios epochos nuotaikos, pažiūros ir estetika atsispindėjo ir to meto balete, į kultūros istoriją įėjusiame romantinio baleto pavadinimu. Specialiai šokiui kuriamas libretas, muzika ir scenografija iki tol dvaro pramoga ir operos papildymu buvusiam baletui padėjo tapti savarankiška didžiosios scenos meno šaka. Inspiracija šiam kūrybiniam proveržiui tapo nepaprasto talento šokėjai – Marie Taglioni, Fanny Elssler, Lucien Petipa. Kardinaliai pakeitę šokio techniką, visuomenės supratimą ir požiūrį į patį šokį, šie atlikėjai visiems laikams legendomis buvo įrašyti į baleto istoriją.
Devynioliktojo šimtmečio viduryje sukurta grafika, joje užfiksuoti žymiausių Europos baleto teatrų primų ir mažiau žinomų šokėjų portretai, vaidmenys ir šokių scenos yra vieninteliai ikonografiniai dokumentai, leidžiantys mums šiandien pajusti romantinio baleto dvasią, suteikiantys galimybę giliau jį pažinti. Pristatydamas graviūras eksponavimui Plungės muziejuje ir siekdamas dar labiau sustiprinti parodos įspūdį, kolekcininkas ir parodos kuratorius pateikia ir spektaklių afišų, plakatų, teatrų atsiskaitymo su šokėjais kvitų bei aistringų gerbėjų ir profesionalų atsiliepimų to meto Europos spaudoje ir literatūroje.
Parodos rengėjai tikisi, kad ši ypatinga pasaulinės muzikos ir šokio klasikos istoriją pasakojanti paroda pritrauks nemažą kultūros gerbėjų ratą.
Dr. Jolanta Skurdauskienė

atgal