LT EN
Archyvas

Aktualijos

Titulinis   »   Aktualijos   »   SEMINARAS "KNYGNEŠYSTĖ - NESENSTANTI TRADICIJA"

SEMINARAS "KNYGNEŠYSTĖ - NESENSTANTI TRADICIJA"

 Žemaičių dailės muziejus

 kviečia į seminarą

  KNYGNEŠYSTĖ – NESENSTANTI TRADICIJA

Spaudos atgavimo jubiliejui ‑ 110

 PROGRAMOJE

 

P a s k a i t o s

 Olga Mastianica (Lietuvos istorijos institutas) „Nuo „Aušros“ iki „Litwos“: lietuvių nacionalizmo programa ir bajorija“.

Jolanta Skurdauskienė (Žemaičių dailės muziejus) „Didikų Oginskių lituanistinė veikla XIX‑XX a. pradžioje“

 Dalia Šimkutė (Žemaičių dailės muziejus) „Plungės rajono knygnešiai ir jų įamžinimas“

 

Edukacinės programos „Lietuviškas žodis – daraktorių išsaugotas“ pristatymas

 

P a r o d a

„SPAUDOS DRAUDIMO LAIKOTARPIO (1864–1904) LEIDINIAI“


Renginys vyks 2014 m. gegužės 7 d. (trečiadienį) 14 val. Žemaitės memorialiniame muziejuje. Adr. Godelių k. 4, Plungės r., tel. 8 684 44797

 Rėmėjas - Plungės rajono savivaldybė

 

 

2014 m. sukanka 110 metų, kai buvo panaikintas 1863 m. Rusijos caro įvestas lietuviškos spaudos draudimas.  Šis keturiasdešimt metų trukęs laikotarpis  lietuvių tautos istorijoje paliko gilų pėdsaką. Kilusiu pasipriešinimu rusifikacijai buvo paliudytas lietuvių kultūros gyvybingumas, gimtosios kalbos bei rašto reikalingumas visuomenei, sustiprinta tautinė savimonė.

Plungės rajonas Lietuvos kontekste išsiskiria tuo, kad čia knygnešystės darbą dirbo ne tik paprasti kaimų ir miestelių žmonės, bet ir kunigai, rašytojai, net didikai, kas to meto lietuvių visuomenėje buvo itin retas atvejis. Priskaičiuojama, kad šiuo laikotarpiu Plungės rajone veikė beveik šimtas knygnešių. Jų veikla neapsiribojo vien knygų gabenimu ir platinimu. Tai buvo gan plataus masto šviečiamojo darbo organizavimas.

Knygnešių atminimas įamžintas mūsų rajono gyvenviečių gatvių pavadinimuose, atminimo lentose, memorialiniuose paminkluose. Žemaičių dailės muziejaus rinkiniuose saugomos kažkada su baime gabentos spaudos draudimo laikotarpio knygos.

Nuo šios datos praėjus daugiau nei šimtmečiui, mums neretai kyla klausimai: ar lietuviškos spaudos draudimo laikotarpis buvo beveik pusę amžiaus trukęs lietuvių kultūros nuopuolis ir sąstingis, ar labiau jaunos kultūros grūdinimasis, priešinimasis nacionalistinei niveliacijai? Kodėl žodis „knygnešystė” tapo lietuvių kultūrai šiuo tuo daugiau, nei istoriniu faktu?

Šiandien vis dažniau pripažįstama, kad knygnešystė kaip visuomenės švietimas, vertybių formavimas ir ideologijų demaskavimas yra ne tik reikalingi, bet  dar labiau svarbūs bei aktualūs nuolat besikeičiančiame, vis labiau globalėjančiame pasaulyje.

Žemaičių dailės muziejus kviečia paminėti lietuviškos spaudos atgavimo jubiliejų. 2014 m. gegužės 7 d. Rašytojos Žemaitės tėviškėje Bukantėje paskaitas skaitys Lietuvos istorijos instituto mokslo darbuotoja dr. Olga Mastianica, Žemaičių dailės muziejaus direktoriaus pavaduotoja dr. Jolanta Skurdauskienė, Žemaičių dailės muziejaus Mokslinės bibliotekos vedėja Dalia Šimkutė. Renginio metu bus pristatyti Plungės muziejaus rinkiniuose saugomi Spaudos draudimo laikotarpio leidiniai, taip pat muziejaus parengta edukacinė programa 4‑10 klasių moksleiviams „Lietuviškas žodis – daraktorių išsaugotas“. Renginyje dalyvausiantys mokytojai gaus sertifikatus, liudijančius apie išklausytą seminarą. Maloniai kviečiame dalyvauti!

 

Informacija teikiama: tel. 8 448 57643

 

atgal