LT EN
Archyvas

Aktualijos

Titulinis   »   Aktualijos   »   ŠIUOLAIKINĖS DAILĖS PARODA

ŠIUOLAIKINĖS DAILĖS PARODA

Kai 1989 metais viso pasaulio žemaičiai dailininkai Klaipėdoje rinkosi į pirmąją savo kūrybos parodą, daug kas tikėjo, jog šis renginys gali tapti tradiciniu. Žemaičių meno forumas, vykstantis kas ketveri metai, tapo ne tik tradiciniu, bet ir, kirtęs amžių sandūrą, atrado nuolatinius namus – Žemaičių dailės muziejų.
Šioje parodoje eksponuojami VII Pasaulio žemaičių dailės parodos menininkų dovanoti darbai.
Salių erdves puošia profesionalių menininkų kūrybos darbai, demonstruojantys pastarųjų metų menines raiškas, kryptis, žanrus, įvairiausias atlikimo technikas, idėjas, perspektyvas, rodantys artumą ir skirtybes, teikiantys prioritetus klasikai ar atvirkščiai – modernizmui. Tačiau kūrėjai vieningi savo gebėjimu būti kartu: susigyvenimas, priklausymas tai pačiai žemei Žemaitijai ir yra šios parodos unikalumas. Ir dar – Saulės mūšio įprasminimas – pagrindinė parodos jungtis, leidžianti menininkams kūrybos dėka mus „nuvesti“ į tą epochą, į tą istorinio įvykio vietą, kurioje sudygo mūsų valstybingumo sėklos. Už šios istorinės temos interpretaciją Pasaulio žemaičių dailės parodos medaliu apdovanota Valerija Vija Tarabildienė.
Kūrėjas – kaip atversta knyga, kurios kalba – iki skausmo nuoga, nesumeluota tiesa, skirta mūsų sielai. Dailininkai kalba spalvų kalba – Dievo duota galia spalvų dermėmis pasakyti pasauliui apie tai, kas nepasakoma, o tik jaučiama: tai taip stipru ir trapu. Išskirti vieną ar kitą kūrėją būtų sudėtinga – jų darbai saviti, originalūs, demonstruojantys dailės gilumas ir atskleidžiantys tai, kas svarbu mums visiems.
Parodoje atiduodama pagarba Anapilin išėjusiems menininkams – išėjusieji sugrįžta savo darbais. Į juos žiūrime jau kiek kitaip: pamatome, ko anksčiau nepastebėjome, ar pajaučiame, ko nesitikėjome išgyventi. Keramikė Genovaitė Jacėnaitė (1933–2016), metalo skulptorius Edmundas Frėjus (1949–2009), tapytojas Viktoras Vitkus (1953–1917), skulptorė Birutė Kasperavičienė (1941–2016) savo kūryboje paliko ženklus, apie kuriuos verta susimąstyti.
Dailininkai visada buvo ir yra žmogaus būties freskų dėliotojai. Šioje parodoje pristatoma iškilių žemaičių menininkų kūryba – dar viena gija, sujungianti mus visus. Juk kūrėjai kalba apie mus vienijančius, labai svarbius dalykus: gimtosios žemės šaknis, žmogiškuosius jausmus, ieškoma to paties vardiklio, kas esame, kur einame, iš kur atėjome: gal iš čia pat, palaimintos šventosios žemės syvų?


Danutė Einikienė
Žemaičių dailės muziejaus vyr. fondų saugotoja


atgal