Naujiena

„Naktinės misterijos“ su menininku Rimvydu (Ray) Bartkumi

2022 08 12

2022 m. rugpjūčio 12 d. Naktinės misterijos 22.00

Vėlų rugpjūčio 12 d. penktadienio vakarą M. Oginskio dvaro parke rinkosi lankytojų būrys į „Naktinių misterijų“ renginį, susitikimą-diskusiją apie šiuolaikinį instaliacijų meną su Rimvydu Ray Bartkumi bei Sauliaus Petreikio ir grupės koncertą. Svečiai prieš renginį pakviesti į naktinę ekskursiją, paminėti paskutinę archajišką vasaros šventę – Žolines. Vakarą pradėjome pasivaikščiojimu po naktinį parką, pasakojimais apie senąsias Žolinių šventės tradicijas ir apeigas, aplankant parko senuosius ąžuolus, nušvitusius šiuolaikiškame menininko Ray Bartkaus instaliacijų fone ir geraisiais palinkėjimais prie laužo.
Susitikimas su menininku pradėtas kuratorės Daivos Balvers pristatymu apie šios idėjos gimimą ir realizavimo kelią. Pats instaliacijų kūrėjas pasidalino kaip pasirinko ir pritaikė Plungės erdves savo kūriniams – Tiltai Plungės jūroje, Sodai M. Oginskio dvaro žirgyne, Saulės takas ant rūmų fasado ir Ąžuolų vainikai parke.
Susirinkusi publika aktyviai uždavinėjo smalsius klausimus kaip gimė vieni ar kiti kūriniai, kur vėliau bus eksponuojamos instaliacijos ir pan. Parodytas Edmundo Juškos filmas apie menininko darbus bei jų įrengimą Plungės miesto erdvėse. Tarp gausybės garbingų svečių renginyje lankėsi Lietuvos Respublikos ambasadorius prie Jungtinių tautų Niujorke Rytis Paulauskas su žmona ir signataras Algirdas Kumža.
Vakarą vainikavo Sauliaus Petreikio ir grupės koncertas, parengtas pagal Žolinių šventės tematiką ir Ray Bartkaus instaliacijas. Skambėjo lietuvių liaudies dainos, atliekamos autentiškais pučiamaisiais instrumentais, akomponuojant gitarai.

Paroda „230 + 4“ 

Apsilankęs Plungėje kovo pradžioje, Ray Bartkus buvo pakerėtas turtingo ir turiningo kraštovaizdžio. Tokioje mažoje geografinėje vietovėje džiugina ir vandens telkiniai, ir šimtametės girios, ir banguojančios kalvos. Plungėje menininkas galėjo pajusti turiningą vietos istorinę raidą – nuo pirmykščių poledynmečių pradmenų iki grafų laikmečio subtilybių. Įkvėptas ramaus vadinamosios Plungės jūros paviršiaus, natūralaus Mykolo Oginskio rūmų parko didingumo ir vaizdingų pačių rūmų, menininkas suprojektavo keturias unikalias instaliacijas. Jos skirtos keturiems kertiniams mūsų visatos ramsčiams: saulei, vandeniui, gyvybei ir menui/kūrybai.

 1. Gyvybė: VAINIKAI. Tai parko sode kintančiomis spalvomis apšviesti ąžuolų vainikai. Kasmet po žiemos atgimstantys ąžuolai tampa nepaliaujamo gyvybingumo įsikūnijimu. Jų apšviesta lapija kaip paslaptingi švyturiai teikia viltį, rodo kelią tamsoje skendinčiame parke. (veikia iki spalio 31d.)

 2. Vanduo: TILTAI. Tai pusapvalės šviesos linijos, kurios atspindžio vandenyje pagalba tampa idealiais ovalais. Materija ir jos efemeriškas atspindys tampa vienu vaizdžiu. Šis nuolat kintantis efektas neįmanomas be vandens ir jo reflekcijos. (veikia iki spalio 31d.)

 3. Kūryba: SODAI. Tai šiuolaikinėmis išraiškos priemonėmis interpretuotas tradicinis lietuviškas liaudies menas. Elementarios geometrinės formos, atpažįstamos nuo senovės Egipto laikų, sužiba naujomis spalvomis, bylodamos per visą žmonijos istorijos raidą nenutrūkstamą kūrybingumą, tradicijų vitališkumą ir jų įtakas šiuolaikinio pasaulio supratime. (nebėra)

 4. Saulė: SAULĖS TAKAS. Tai saulės zuikučių ornamentai ant muziejaus fasadinės sienos. Žaismingas jų švytėjimas, priklausantis nuo dienos meto, metereologinių sąlygų, brėš naujus sielos takus, viliojančiai kvies naujiems siekiams. (nebėra)

Rimvydas (Ray) Bartkus gimė 1961 m. Vilniuje. 1986 m. baigė grafikos studijas Vilniaus dailės akademijoje. Po jų kūrė litografijas, piešinius, dalyvavo parodose Lietuvoje ir užsienyje. Jis buvo ir Jono Basanavičiaus portreto, kuris puošė 50 litų banknotą iki euro įvedimo, autorius.

Sulaukęs pasiūlymo pristatyti savo darbus Morehead State universitete JAV, 1991-aisiais R. Bartkus išvyko su žmona Ina bei sūnumi Kristijonu ir įsikūrė Niujorke.

Ray darbai sudomino dienraščio „The New York Times“ meno redaktorių. Menininko iliustracijos tris dešimtmečius buvo publikuojamos „Time“, „Newsweek“, „Harper’s“, „New York Times Book Review“, „Wall Street Journal“, „Los Angeles Times“, „Boston Globe“, „Business Weekly“, „Fortune“, „Smart Money“, „New Republic“, „Business Weekly“, „Christian Science Monitor“ ir kituose leidiniuose. Daugelis jo iliustracijų apdovanotos Society of Publication Designers (Leidinių dizainerių draugijos), Society of Newspaper Designers (Laikraščių dizainerių draugijos) ir Society of Illustrators (Iliustratorių draugijos) geriausių metų iliustracijų apdovanojimais.

Siekdamas plėsti savo kūrybinę viziją, Ray neapsiribojo iliustracija. Jis daug dėmesio skiria tapybai, instaliacijoms, skaitmeniniam menui ir savo mėgstamiausiai medijai – piešiniams. Kūrybą menininkas buvo pristatęs personalinėse parodose „Vartų“ galerijoje Vilniuje (2007, 2008, 2010) , „Titaniko“ galerijoje Vilniuje (2013), ZEH galerijoje Kijeve (2009), Pearlstein galerijoje Filadelfijoje (2015), NEON galerijoje Vroclave (2013), Hofburgų rūmuose Vienoje (2005),  Salle des Pas Perdus Ženevoje (2013), Leopoldskron rūmuose Zalcburge (2015), Jungtinių Tautų būstinėje Niujorke (2016, 2018), Federal Hall Niujorke (2018), Kimmel Art Center Filadelfijoje (2018).

Sulaukęs pripažinimo Amerikoje, R. Bartkus nepamiršo Lietuvos – jau devinti metai organizuoja MaLonNY meno simpoziumą, kurio metu dailininkai, muzikantai ir dizaineriai iš Niujorko ir Londono kuria įvairius meno projektus Marijampolėje. Už kultūrinių ryšių tarp JAV ir Lietuvos plėtojimą ir stiprinimą Ray Bartkus įvertintas Lietuvos užsienio reikalų ministerijos – Lietuvos diplomatijos žvaigžde, Globalios Lietuvos apdovanojimu ir American Chamber of Commerce JAV kultūros ambasadoriaus titulu.

Ray Bartkaus kūrinių yra įsigiję Lietuvos dailės muziejus, Mo muziejus, Lewben Art Foundation, BTA Corporate Collection, privatūs kolekcionieriai Lietuvoje ir JAV.

Nors gimė Vilniuje, R. Bartkaus tėvonija yra Razmų kaime, Žemaitijoje. Prisiliesdamas prie savo žemaitiškų šaknų, specialiai Plungės miesto įkūrimo 230 metų jubiliejaus proga menininkas sukūrė darbus, kurie pabrėš Plungės miesto unikalumą ir ilgai džiugins miesto gyventojus, lankytojus. 

Parodos kuratorė Daiva Balvers

Kitos instaliacijos iki spalio 31d.

 


Paskutinį kartą redaguota: 2019-12-20
Žemaičių dailės muziejus
Biudžetinė įstaiga
Parko g. 1, LT-90113, Plungė
Tel./Faks.: (8 448) 52492
El. paštas: zd.muziejus@gmail.com
Duomenys kaupiami ir saugomi
Juridinių asmenų registre
Kodas: 191123113
Muziejaus veikla
Maloniai kviečiame įvertinti Žemaičių
dailės muziejaus teikiamų paslaugų kokybę

Draugaukime