Naujiena

Elenos Adomaitienės paroda

2023 12 28

                                                           PARODA VAIKAMS                                        

                                           SUSIPAŽINKIM IR SUSIDRAUGAUKIM

      Užburianti pažintis su tapytojos Elenos Adomaitienės spalvų pasaulio mylimukais

             

                                                           

Žemaičių dailės muziejus – tai erdvė vaikams, padedanti augti kartu su menu. Šį kartą žengti drąsų žingsnį į nuostabų spalvų pasaulį vaikams padės tapytojos Elenos Adomaitienės (1930–2019) kūryba. Paroda eksponuojama taip, kad mažiesiems muziejaus lankytojams paveikslų vaizdai paliktų kuo gilesnį įspūdį.

SUSIPAŽINKIM! Tautodailininkė, tapytoja Elena Adomaitienė – viena žymiausių lietuvių naiviojo meno dailininkių, sukūrusi per 100 tapybos darbų, surengusi 20 autorinių parodų, dalyvavusi 55 bendrose su kitais tautodailininkais organizuotose parodose.

Gimusi Vervedžių kaime, nagingų meistrų – staliaus, kalvio ir audėjos, mezgėjos šeimoje, augo apsupta tėvų atidos meistrystei, pagarbos ir meilės aplinkos grožiui. Tėvas turėjo kalvę, kaustė arklius, dirbo vežimus, ratus, skaptavo klumpes, statė savo namus – buvo visų amatų meistras. Pamokyta mamos, jau nuo dvylikos metų Elena ausdavo audeklus. Mėgo austi spalvotas, languotas medžiagas. Mama dukrą pamokino ir piešti. Mama piešė saviškai: pirma švelniais brūkšniukais išpiešdavo daiktą, o paskui apvesdavo jį ryškiu kontūru. Ypač jai sekėsi piešti arkliukus.

Vaikystės pasaulis ryškus ir lengvai atpažįstamas ir Elenos Adomaitienės kūryboje. Tiesa, tikrojo pašaukimo tapyti ji sulaukė būdama jau 52 metų, bet tai nesutrukdė vos per porą metų pasiekti kūrybinės brandos ir įgyvendinti tai, kas daugelį metų kaupėsi. O tada kaip iš gausybės rago pabiro paveikslai, prisodrinti šviesos, dekoruoti tautiniais motyvais, suverti lyg žemuogės ant ryškiai spalvoto vaikystės pasaulio.

Sūnus Stasys Adomavičius– taip pat dailininkas – apie mamos kūrybą sako: „Man, žinoma, labai malonu, kad mama pradėjo tapyti. Kiek čia to mano nuopelno buvo – nežinau, bet aš nesitikėjau, kad ji taip greit ir šitaip vertinama taps, kad ji viena iš geriausių Lietuvoje tapytojų primityvistų. Iš pradžių man primityvioji tapyba nelabai patiko, bet būdama greta, mama pripratino prie tokio meno. Aš pajutau jos darbų sultingumą, minkštumą ir dabar supratau, kad primityvistų darbai daug nuoširdesni už daugumos profesionalų. Jos darbuose nėra melo, bet yra jausmas“.

 2005 m. E. Adomaitienei suteiktas Meno kūrėjos statusas, 2011 m. paskirtas aukščiausias Lietuvos tautodailininkų apdovanojimas – „Aukso vainikas“, suteiktas Metų akmenietės“ vardas.

E. Adomaitienės darbų yra įsigiję Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės, Nacionalinis Lietuvos dailės, Šiaulių „Aušros“, „Gallup Suomija“ naiviojo meno muziejai.

SUSIDRAUGAUKIM! Tapytojos Elenos Adomaitienės paveikslų herojai vaikus pasitiks pienių jūromis, perves keturiais upės tiltais ir nuves į etnografinio kaimo sodybą, kurios gyventojai taps ir jūsų draugais. Prisiminkim, kiek džiaugsmo valandėlių, o gal ir vasarų, praleistų pas močiutę kaime, patyrėte susidraugavę su ožiukais, arkliukais, karvytėmis, kačiukais ir kitais ten gyvenančiais mielais keturkojais. Visa tai primins spalvotas Elenos Adomaitienės pasakų ir ne pasakų pasaulis. Ir ne tik. Parodoje vaikai patys galės pajodinėti ant medinių arkliukų, o tie, kurie mėgsta piešti, įkvėpti paveikslų magijos, popieriaus lape pabandys nupiešti savo mažajį draugą arba tai, kas patiko parodoje. Visa parodos erdvė skirta vaikams: tai meno pasaulis, kuriame daug įspūdžių, daug pažinimo, daug kūrybinio džiaugsmo!

Danutė Einikienė

Žemaičių dailės muziejus


Paskutinį kartą redaguota: 2019-12-20
Žemaičių dailės muziejus
Biudžetinė įstaiga
Parko g. 1, LT-90113, Plungė
Tel./Faks.: (8 448) 52492
El. paštas: zd.muziejus@gmail.com
Duomenys kaupiami ir saugomi
Juridinių asmenų registre
Kodas: 191123113
Muziejaus veikla
Maloniai kviečiame įvertinti Žemaičių
dailės muziejaus teikiamų paslaugų kokybę

Draugaukime