Naujiena

„Kultūros slinktys: profesionalioji literatūra Plungėje"

2023 09 18

Žemaičių dailės muziejus šį rudenį kvies į literatūros vakarus, kuriuose vyks susitikimai su talentingais, apdovanojimus pelniusiais poezijos, prozos kūrėjais, bus pristatomos jų  knygos.

Šį renginių ciklą pradėsime spalio 6-ąją, penktadienį, poeto, dramaturgo, eseisto, prozininko, dainų autoriaus ir atlikėjo Gintaro Grajausko bei jo bičiulio – muzikanto Kęstučio Bublio pasirodymu.  Žiūrovai turės galimybę pamatyti muzikos ir poezijos skambesio kupiną premjerą „Smėlio radijas. Pirmoji laida“ (pagal G. Grajausko knygą „Nykstamai menkų dydžių poveikis megastruktūroms“) .

Pasak G. Grajausko, „Nykstamai menku dydžiu šiandien galime pavadinti labai daug ką. Tai tinka ir pačiai poezijai, ir poetui, ir apskritai bet kuriam žmogui, gyvenančiam savo gyvenimą. Juk žvelgiant kiek plačiau, kiekvieno iš mūsų gyvenimas yra labai menkas ir trumputis. Nykstamai menkas. O šios dramos pabaigoje herojus žus. Ir to niekas negali pakeisti. Ir ne taip svarbu, kokia aplinkui scenografija, kokie kostiumai, kokias eiles herojus ką tik deklamavo. Pabaiga yra neišvengiama. Todėl visi esame herojai, net jei mūsų gyvenimai – ištisa komedija“. Ši poeto knyga įvertinta 32-ąja Lietuvos rašytojų sąjungos premija.

G. Grajausko kūryba versta į anglų, vokiečių, švedų, olandų, korėjiečių, suomių, lenkų, latvių, estų, rusų ir kitas kalbas. 1993 m. jis apdovanotas Zigmo Gėlės-Gaidamavičiaus premija už geriausią metų poetinį debiutą; 1999 m. paskirta Ievos Simonaitytės literatūrinė premija; 2000 m. tapo  „Poezijos pavasario“ laureatu; 2003 m. – LR kultūros ministerijos premija už geriausią teatrinį debiutą. Poetui 2008 m. už geriausią nacionalinės dramaturgijos kūrinį „Mergaitė, kurios bijojo Dievas“ įteiktas Auksinis scenos kryžius, o 2013 m. paskirta LR vyriausybės kultūros ir meno premija. 2022 m. apdovanotas Jotvingių premija.

Spalio 20-ąją, penktadienį, pakviesime į susitikimą su poetu, prozininku, literatūros kritiku dr. Rimantu Kmita, kuris pristatys originalią mokslo monografiją „Ugnies giesmės: tūkstantis Sigito Gedos veidų“. Renginį moderuos literatūrologas, prozininkas Saulius Vasiliauskas.

R. Kmitos teigimu, ši knyga – ne poeto Sigito Gedos biografija ar kūrybos analizė. Tai –

„pasakojimas apie maištą, apie kūrybinį pyktį, kovą, konkurenciją, įsitvirtinimą kultūroje, apie

derybas ir konfliktus ne tik su kitais, bet ir su savimi.“ Tad autorius siekia ne aprašyti, o suprasti,

kodėl jo gyvenimas buvo toks konfliktiškas, maištingas; kokios buvo viduje kunkuliavusių gaivalų priežastys ir ištakos.

Lapkričio 10-ąją, penktadienį, pakviesime į susipažinimą su viena įdomiausių lietuvių prozininkių, eseiste, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureate Danute Kalinauskaite (Danute Dalia Kunickiene), pristatysiančia debiutinį romaną „Baltieji prieš juoduosius“. Vakaro moderatorius – literatūrologas dr. Nerijus Brazauskas.

Šis prozos kūrinys – tai kinematografiška kone du dešimtmečius aprėpianti likimų galerija bei užfiksuoti dramatiškiausi mūsų istorijos momentai iki šių dienų. Rašytoja romano istoriją sudėliojo iš daugybės surinktų faktų, istorijų ir likimų.

Rašytojos apdovanojimai:

1987 m. Antano Jonyno premija už knygą „Išėjusi šviesa“; 2006 m. Antano Vaičiulaičio premija už novelę „Namo“; 2009 m. Lietuvos rašytojų sąjungos premija už knygą „Niekada nežinai“.
2009 m. Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto premija. 2015 m. knyga „Skersvėjų namai“ įtraukta į kūrybiškiausių metų knygų dvyliktuką; 2016 m. nominuota Metų knygos rinkimuose prozos kategorijoje.

Lapkričio 24-ąją, penktadienį, laukia susitikimas su jaunosios kartos kūrėja – prozininke, literatūros kritike Jurga Tumasonyte, kuri pristatys novelių romaną „Naujagimiai“. Šia knyga autorė grįžta prie magiškojo realizmo, pasakoja šeimos bei miestelio istoriją. „Suplakiau realistinį ir maginį pasaulius, įdėjau transformuotų tautosakinių elementų, istorinių detalių, savo mirusių, niekada nematytų giminaičių šešėlių, parafrazių ir intertekstų, asmeninių ir svetimų patirčių, košmarų ir gražių sapnų“, – atskleidžia rašytoja.

J. Tumasonytė Lietuvos periodikoje yra publikavusi daugybę pokalbių su įvairių sričių menininkais. Debiutinė trumposios prozos knyga „Dirbtinė muselė“ (2011 m.) autorei pelnė Kazimiero Barėno literatūros premiją už nebanalų, ironišką žvilgsnį į realybę ir patrauklią stilistiką. Antrasis jos apsakymų rinkinys „Undinės“ (2019 m.) pateko į akcijos „Metų knygos rinkimai“ penketuką suaugusiesiems, buvo įtrauktas į Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto paskelbtą kūrybiškiausių knygų dvyliktuką, įvertintas Jurgos Ivanauskaitės premija.

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Plungės rajono savivaldybė.

Projekto vadovė Dalia Šimkutė


Paskutinį kartą redaguota: 2019-12-20 2024-01-04 10:21
Žemaičių dailės muziejus
Biudžetinė įstaiga
Parko g. 1, LT-90113, Plungė
Tel./Faks.: (8 448) 52492
El. paštas: zd.muziejus@gmail.com
Duomenys kaupiami ir saugomi
Juridinių asmenų registre
Kodas: 191123113
Muziejaus veikla
Maloniai kviečiame įvertinti Žemaičių
dailės muziejaus teikiamų paslaugų kokybę

Draugaukime