Naujiena

Olandijos menininkų paroda

2021 11 08

Pirmą kartą Lietuvos ir Olandijos bendradarbiavimo istorijoje Žemaičių dailės muziejuje bus surengta tokio masto šiuolaikinių Olandijos menininkų paroda.

Olandija turi senas dailės tradicijas ir yra gerai žinoma pasaulyje didžių dailininkų dėka. Rembrantas, Jan Vermeer, Albert Cuyp, Jan van Goyen – kalbant apie šių menininkų kūrybą, visada pabrėžiama jų paveiksluose genialiai perteikta šviesa, šviesos ir tamsos kontrastai, šešėliai, reflekcijos. Jie žinojo, kaip kasdieninę sceną paversti ramaus grožio iliuzija.  Jie išmokė žiūrovą pamatyti tapybiškumą įprastame gamtos kampelyje ar gimtajame mieste, pastebėti šviesos ir šešėlio žaismą, žavėtis šviesos sukuriama iliuzija.

Būtent olandų menininkai, pirmieji per visą meno raidą, atrado ir perteikė dangaus, šviesos grožį. Jiems nereikėjo ko nors dramatiško ar stulbinančio, kad padarytų savo paveikslus įdomius. Jie tiesiog vaizdavo pasaulį tokį, kokį regėjo. Šią tendenciją mes pamatysime ir eksponuojamų menininkų tapyboje, fotografijoje.

Atvykstančių menininkų darbai buvo rodomi pasaulinio lygio galerijose ir muziejuose: MoMa Niujorke, Booijmans van Beuningen Roterdame, Noord Brabant Museum Den Bosche, CAC šiuolaikinio meno centre Malagoje... Visur buvo kalbama apie ypatingai perteiktą šviesą. Parodoje eksponuojamais darbais menininkai leis žiūrovui iš naujo atrasti gerai žinomus fotografijos ir tapybos žanrus, o parodos prezentacijoje bus pabrėžtas ryšys su juos labiausiai įtakojusiais XVII amžiaus olandų menininkais.  

Atsiradęs XVII a., „Dutch light“ fenomenas tebežavi šių dienų tapytojus, fotografus, light art, video art kūrėjus ir, žinoma, žiūrovus. Pasikeitė vaizduojamoji aplinka, temų interpretacija, bet šviesa  – vaiski, auksinė, iliuzinė – tebėra ir vis dar įkvepia.

Plungėje buvo iškilmingai atidarytas XVI Tarptautinis Mykolo Oginskio festivalis. Renginyje dalyvavęs kultūros ministras Simonas Kairys kalbėjo, jog ši tvirta tradicija yra didžiulis organizatorių, iškilių Lietuvos menininkų, festivalio publikos, svečių, rėmėjų, bičiulių nuopelnas.
„Džiugu, kad ir šiandien ši M. Oginskio darbus menanti vieta tampa įkvėpimo ir kūrybinių bendradarbysčių šaltiniu daugybei žmonių. Neslėpsiu – ir artimiausioje savo aplinkoje turiu tokį pavyzdį, kuriuo didžiuojuosi. Mano mama, poetė Elena Borusevičiūtė – Šidlauskienė, įkvėpta būtent Oginskių istorijos, parašė eilėraščių ciklą „Skambant Oginskio polonezui”.
Tačiau šiandien čia skambės ne Oginskio polonezas, bet Verdi „Requiem”, skirtas šviesios atminties maestro Petrui Bingeliui. Šio nepaprasto žmogaus atminimas, kaip ir Mykolo Oginskio palikimas, kaip ir šio festivalio organizatorių įdirbis, mums yra dar vienas kelrodis, kuria kryptimi turėtume žvelgti ir į kokias vertybes orientuotis", – sakė kultūros ministras S. Kairys.
                                                                              (Organizatorių nuotr.)




Paroda veiks 2021 m. nuo rugpjūčio 28 d. iki lapkričio 8 d.



Paskutinį kartą redaguota: 2019-12-20
Žemaičių dailės muziejus
Biudžetinė įstaiga
Parko g. 1, LT-90113, Plungė
Tel./Faks.: (8 448) 52492
El. paštas: zd.muziejus@gmail.com
Duomenys kaupiami ir saugomi
Juridinių asmenų registre
Kodas: 191123113
Muziejaus veikla
Maloniai kviečiame įvertinti Žemaičių
dailės muziejaus teikiamų paslaugų kokybę

Draugaukime