Naujiena

Projektas "Interaktyvus Žemaitijos kultūros paveldo žemėlapis"

2021 01 21

Žemaičių dailės muziejus (ŽDM) įgyvendino Lietuvos kultūros tarybos remiamą projektą „Interaktyvus Žemaitijos kultūros paveldo žemėlapis“. Jo tikslas – sukurti interaktyvaus turinio Žemaitijos, kaip kultūrinio regiono, ir Žemaičių dailės muziejaus ekspozicijų pažinimo priemonę.

Įgyvendinti šį projektą ėmėsi komanda, į kurią susibūrė muziejininkai, istorikai, literatūrologai, dailėtyrininkai, aktoriai ir kiti specialistai. Projekto vadovė – ŽDM direktoriaus pavaduotoja Jolanta Skurdauskienė, koordinatorius – Lietuvos istorijos instituto vyresnysis mokslo darbuotojas dr. Dangiras Mačiulis. Projekto partneriai: Valstybinis Šiaulių dramos teatras, Žemaitijos nacionalinis parkas, Plungės turizmo informacijos centras.

Kunigaikščio Mykolo Oginskio dvaro ansamblyje įkurtas Žemaičių dailės muziejus – pirmasis ir vienintelis regioninis muziejus Lietuvoje. Čia reprezentuojama keletas skirtingų temų, atspindinčių Plungės krašto istoriją, Žemaitijos regiono profesionaliąją dailę ir tautodailę, literatūros istoriją, dvarų kultūrą ir sakralinį paveldą.

Žemaitijos kultūros paveldas – viena populiariausių muziejaus tematikų. Jai reprezentuoti sukurtos paslaugos sulaukia didesnio dėmesio ir lankytojų susidomėjimo lyginant su kitomis temomis. Kad būtų dar įdomiau, Žemaičių dailės muziejus tobulina savo ekspozicijas, organizuoja tarptautinio atgarsio sulaukiančius seminarus, konferencijas, dailės fiestas ir muzikos festivalius – jau daug metų rengiami tarptautiniai ir nacionaliniai mokslo renginiai Lietuvos ir Žemaitijos dvarų ir parkų kultūros paveldo, Lietuvos kryždirbystės, Žemaitijos žydų kultūros paveldo temomis ir kt. Kas ketverius metus organizuojamos Pasaulio žemaičių dailės parodos, kasmet – Tarptautiniai Mykolo Oginskio festivaliai.

Pagal projektą parengtame žemėlapyje bus reprezentuojamos trys temos: literatūrinė Žemaitija, dailininkų Žemaitija ir sakralinis Žemaitijos paveldas. Jas atskleis ne tik specialistų paruošti tekstai, atrinkta ikonografinė medžiaga, bet ir profesionalių aktorių vaidyba. Tikimasi, kad sukurta interaktyvi priemonė praplės ŽDM ekspozicijų suvokimą. Ji taip pat turėtų pagerinti supratimą apie kultūros paveldo išsaugojimo svarbą, padėti geriau pažinti Žemaitijos regiono kultūrinį palikimą, jo reikšmingą įtaką Lietuvos istorijai ir kultūrai.

Pasak komandos narių, dirbti su pasirinktomis temomis buvo labai įdomu. Kartu su konsultantais iš Klaipėdos universiteto, Lietuvos istorijos instituto, Lietuvos kultūros tyrimų instituto tartasi ir diskutuota, kokie literatūros autoriai, kokie kūriniai, dailininkai, kultūros paveldo objektai yra ryškiausi mūsų regiono, jo kultūros, taip pat ir Plungės rajono reprezentantai. Žinoma, diskutuojant mintyse turėtas muziejus: kokių eksponatų jame sukaupta, kokios ekspozicijos veikia dabar ir kokios bus sukurtos ateityje. Galvota ir apie tai, kaip šio projekto medžiaga galėtų jas papildyti, padaryti įdomesnes.

Projekto komanda dar kartą įsitikino: koks gausus ir vertingas yra Plungės rajono kultūrinis palikimas. Mūsų kraštas itin turtingas menininkų – dailininkų, literatų, kultūros žmonių. Iš mūsų rajono kilusi visa plejada žymiausių XX a. Lietuvos dailininkų: Paulius Augius-Augustinavičius, Liudas Truikys, Juozas Bagdonas, Kazys Varnelis, Ignas Budrys. Įspūdinga paskutiniajame pirmosios Nepriklausomos Lietuvos dešimtmetyje gimusi karta – Leonardas Tuleikis, Donatas Valatka, Aloyzas Smilingis, Irena Vabalienė.

Ryškūs ir su Plungės rajonu susiję literatūros autoriai, savo kūrybinį indėlį įnešę į žemaičių ir visos Lietuvos literatūrą: Žemaitė, Juozas Tumas-Vaižgantas, Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė, Mikalojus Katkus, Šatrijos Ragana, Vytautas Mačernis, Kazys Saja ir kiti. Dėl projekto apimties ir pobūdžio jo įgyvendintojams nepavyko iškart įtraukti visų kūrėjų, tačiau jau dabar negalėjo apeiti Teklės Džervienės ir Raimondo Jonučio kūrybos.

Į temas „Literatūrinė Žemaitija“ ir „Dailininkų Žemaitija“ įtraukti ne tik iš Žemaitijos kilę autoriai. Į interaktyvų žemėlapį pateko Mikalojaus Konstantino Čiurlionio, Kęstučio Navako kūryba.

Žemaitijos sakralinio paveldą atspindinčioje temoje pirmiausia stengtasi pažymėti objektus, tapusius regiono dvasinės kultūros simboliais, šventoves, susijusias su žemaičiais kūrėjais ir jų kūryba.

Žemėlapis dar testuojamas, visi norintieji su juo susipažinti galės jau greitai. Sukurtasis interaktyvus žemėlapis bus pildomas naujais Žemaitijos regiono kultūros objektais ir ateityje. Projekto kūrinys – Žemaitijos kultūros paveldo tema – bus pristatytas Žemaičių dailės muziejaus ekspozicijose ir interneto svetainėje www.zdm.lt.

Žemaičių dailės muziejaus informacija


Paskutinį kartą redaguota: 2019-12-20
Žemaičių dailės muziejus
Biudžetinė įstaiga
Parko g. 1, LT-90113, Plungė
Tel./Faks.: (8 448) 52492
El. paštas: zd.muziejus@gmail.com
Duomenys kaupiami ir saugomi
Juridinių asmenų registre
Kodas: 191123113
Muziejaus veikla
Maloniai kviečiame įvertinti Žemaičių
dailės muziejaus teikiamų paslaugų kokybę

Draugaukime