Mėnesio eksponatas

PRIMIRŠTOS TRIJŲ KARALIŲ TRADICIJOS

2023 01 05

Trijų Karalių diena, švenčiama sausio 6-ąją, tradiciškai užbaigia kalėdinį laikotarpį.

Šia švente krikščioniškasis pasaulis pagerbia trigubą Dievo apsireiškimą, kurį įkūnijo trijų Išminčių (Kasparo, Merkelio ir Baltazaro) apsilankymas su dovanomis pas Betliejuje gimusį kūdikėlį Jėzų.

Šis laikotarpis sutampa ir su astronominiais pokyčiais – sakoma, kad Trijų Karalių diena pailgėja per gaidžio žingsnį arba tiek, kiek avinas pašoka į viršų, – diena tampa 15 minučių ilgesnė. Žemaičiai Oriono žvaigždyno tris žvaigždes iki šiol vadina Trimis Karaliais.

Trijų Karalių šventė kai kuriose Europos šalyse laikoma svarbesne nei Kalėdos, tačiau Lietuvoje aktyviai švenčiama ji buvo tik praėjusio šimtmečio pradžioje. Anuomet ši diena primindavo tikrą persirengėlių spektaklį. Po miestus ir kaimus vaikščiodavo žmonės, apsitaisę karališkais rūbais, užsukę į namus sveikindavo su prasidėjusiais metais, vaikus apdalindavo saldainiais. Ant namų durų staktų kreida būdavo užrašomos raidės K+M+B, kurios reiškė trijų karalių vardus ir suteikdavo namams apsaugą nuo visokio blogio.

Kunigaikščio Mykolo Oginskio dvare per Tris Karalius tarnautojams ir rūmų svečiams tradiciškai  būdavo dovanojamos dovanos. Apie tai savo prisiminimuose yra aprašęs dvaro prievaizdas Boleslovas Zubavičius. Pasak jo, tam tinkama vieta – žirgyno aikštelė, kurioje pastatydavo keturis stalus, o ant jų padėdavo dovanas. Pirmasis stalas buvo skirtas rūmų svečiams – ant jo puikuodavosi brangios dovanos; antrasis – tais metais labiausiai nusipelniusiems tarnautojams, jų žmonoms ir vaikams; ant  trečiojo stalo būdavo surikiuotos dovanos tarnautojų padėjėjams, raštininkams, liokajams ir daugeliui kitų; ant ketvirtojo stalo – kuklesnės dovanėlės, skirtos darbininkams ir jų žmonoms. Tiems, kuriuos mylėjo, kunigaikštienė pati paskirdavo dovanas.

Žemaičių dailės muziejuje saugoma nuotrauka (daryta 1936 m. Jodėnų kaime, Plungės r.): prie fotografo Povilo Butkaus paviljono sienos, padarytos iš dagerotipijų plokštelių, stovi keturi vaikai, apsirengę Trijų Karalių ir Angelo personažų kostiumais.

Danutė Einikienė

Žemaičių dailės muziejaus vyr. fondų saugotoja


Paskutinį kartą redaguota: 2021-01-12 2023-01-05 10:27
Žemaičių dailės muziejus
Biudžetinė įstaiga
Parko g. 1, LT-90113, Plungė
Tel./Faks.: (8 448) 52492
El. paštas: zd.muziejus@gmail.com
Duomenys kaupiami ir saugomi
Juridinių asmenų registre
Kodas: 191123113
Muziejaus veikla
Maloniai kviečiame įvertinti Žemaičių
dailės muziejaus teikiamų paslaugų kokybę

Draugaukime