Naujiena

Jų akys žvelgia į sąžinę

2023 08 25

Ikonų paroda iš Ukrainos Radomyšlio pilies kolekcijos.

„JŲ AKYS ŽVELGIA Į SĄŽINĘ“
2023–08–25    2023–09–25

Žemaičių dailės muziejus didžiuojasi prisijungdamas prie gražios ir prasmingos iniciatyvos vertingą Ukrainos ikonų kolekcijos dalį eksponuoti kunigaikščio Mykolo Oginskio rūmuose. Menas, o ypač sakralinis, sujungia tautas ir teikia viltį.

Sausio 8-ąją, ukrainiečių Kalėdų šventės metu, A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus parodų salėje Anykščiuose buvo atidaryta ir iki vasario vidurio čia veikė ikonų paroda iš Ukrainos Radomyšlio pilies kolekcijos „Jų akys žvelgia į sąžinę“. Dabar ši paroda keliauja per Lietuvos atminties institucijų parodų sales.

Eksponuojami Ukrainos sakralinio meno pavyzdžiai – tai irgi keturios dešimtys karo pabėgėlių, laimingai išvengusių sunaikinimo ir radusių laikiną saugų prieglobstį Anykščių muziejuje. Tai milžiniško ukrainiečių kultūros paveldo lobyno trupinėlis, šiuo sunkiu Ukrainos valstybei metu tapęs kūrybinių galių ambasadoriumi.

Kūriniai, atkeliavę į Lietuvą, kaip ir nuo karo pasitraukę ukrainiečiai, – margaspalviai, tarsi atsitiktinai lemties susieti. Gal ne patys gražiausi, gal pirmiau restauratoriams, o ne ekspozicijai skirti, bet šiuo metu jie turi savitą misiją – tapti dvasinio atokvėpio erdve pirmiausiai ukrainiečiams, laikinai gyvenantiems Lietuvoje.

Karo metu gimusią idėją nors dalį Ukrainos meno vertybių perkelti į Lietuvą įgyvendino kolekcijos savininkė – Ukrainos namų ikonų ir senienų muziejaus „Ukrainos dvasia“ įkūrėja Olga Bogomolec ir muziejaus direktorius Jurijus Rudnickis kartu su Anykščių krašto Garbės ambasadoriumi Ukrainoje Virginijumi Strolia. Ši paroda – tai dar 2019 metais pradėtos Anykščių ir Radomyšlio muziejų keitimosi parodomis tradicijos tąsa. Tačiau dabar tai vyksta nepaprastomis sąlygomis, kai Ukraina kovoja už savo nepriklausomybę prieš Rusijos agresiją. Todėl paroda „Jų akys žvelgia į sąžinę“ yra Ukrainos ir Lietuvos solidarumo santykių išraiška.

Susipažinusi su Anykščiuose parengta paroda, Lietuvos dailės istorikų draugijos pirmininkė, menotyros mokslų daktarė Jurgita Kristina Pačkauskienė, vadovaujanti ikonų tapybos studijai „Ut unum sint“ prie Vilniaus dominikonų vienuolyno, sakė, kad meno kūriniuose itin jaučiama stačiatikių ir katalikiškosios tradicijos paribio dvasia. Tiek vaizdavimo būdu, tiek ir siužeto turiniu namų bei cerkvių ikonos tarsi pasakoja universaliąją krikščionybės istoriją.

A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus


Paskutinį kartą redaguota: 2019-12-20
Žemaičių dailės muziejus
Biudžetinė įstaiga
Parko g. 1, LT-90113, Plungė
Tel./Faks.: (8 448) 52492
El. paštas: zd.muziejus@gmail.com
Duomenys kaupiami ir saugomi
Juridinių asmenų registre
Kodas: 191123113
Muziejaus veikla
Maloniai kviečiame įvertinti Žemaičių
dailės muziejaus teikiamų paslaugų kokybę

Draugaukime