Naujiena

8 Pasaulio žemaičių dailės paroda Plungėje ir Telšiuose

2020 11 30

Jau aštuntąjį kartą rengiama Pasaulio žemaičių dailės paroda šiemet pristato 90-ies menininkų iš Lietuvos ir užsienio kūrybą. Kaip visada gausiausia parodoje – tapybos kolekcija, kurią papildo svarus taikomųjų menų – metalo meno, tekstilės, keramikos, mažosios plastikos – rinkinys. Vos keletas tarpdisciplininio meno kūrinių ir vėl liudija tvirtą klasikinės tradicijos ekspozicijoje dominantę, tačiau net ir pastaroji bando kandžiotis, savitai reikštis, kibirkščiuoti, siūlydama intriguojantį pokalbį tarp kūrėjų ir žiūrovų. Šiųmetinė paroda išsiskiria menininkų amžiaus pusiausvyra: nuo brandžių, jau savo vardus šios parodos istorijoje įsirašiusių kūrėjų iki jaunų, profesinę karjerą dar tik pradedančių autorių.

Parodos organizatoriai – Žemaičių dailės muziejus – šiemet dailininkus pakvietė į Žemaitiją pažvelgti pro atminties langą, todėl 2016-2020 m. sukurti darbai turėjo atliepti parodos temą – „Prisimenant Žemaitiją“. Daugelis savo darbuose permąstė, išryškino ar kitaip atskleidė vaizdinius ir vietas, kurie tapatinami su Žemaitijos, kaip istorinio, etninio, kultūrinio regiono, reprezentacija. Tačiau ne mažai autorių leidosi į nevaržomas atsiminimų interpretacijas, kuriose skleidėsi pavieniai minties blyksniai, emocinės sąšaukos ar pirmapradžiai pėdsakai: žmogus, religija, istorija, simbolika, gamta...

Pasaulinį parodos kontekstą pabrėžė iš Lietuvos seniai pasitraukusių, bet savo kūryba nuolat sugrįžtančių kūrėjų, plejada: litvakės iš P. Afrikos Rhonos Gorvy grafika ir mažoji plastika, vieno garsiausių lietuvių išeivių JAV Kęstučio Zapkaus šilkografijos ciklas „Karo vaikai“ ar apnuogintas šiuo metu Prancūzijoje gyvenančios Rūtos Jusionytės skulptūrų atvirumas.

Pagrindinę parodą papildo ir 2015 – 2020 m. vykdyto, 40 menininkų iš Lietuvos ir užsienio sukvietusio tarptautinio šiuolaikinio meno projekto „Pokalbiai su gamta“ rezultatų, pristatomų nuotraukose „iš paukščio skrydžio“, ekspozicija bei katalogo pristatymas. Dar vienas Pasaulio žemaičių dailės parodos renginys, pristatantis Žemaitijoje  kuriančių liaudies meno puoselėtojų kūrybą, organziuojamas Telšiuose. Atskleisti Žemaitiją kaip atminties vietą profesionaliajame mene, paaiškinti ją reprezentuojančius vaizdinius ir atkoduoti gilumines jų prasmes padės tarptautinė konferencija „Prisimenant Žemaitiją: tarp įvaizdžių, prisiminimų ir kolektyvinės atminties vaizdinių“.

Ketveri metai – laiko tarpas, per kurį į profesionalios dailės pasaulį įsiveržia jaunieji kūrėjai, o brandžiuosius pasišaukia angelo sparnai..., bet susitikę kaskart sustabdome laiką, tam, kad ir vėl pamatyti gyvybingą dailininkų žvilgsnių, minčių, drąsių pareiškimų ar priešingai, nuoseklaus tradicijų tęstinumo paveikslą. Neišdildoma Žemaitijos panorama – čia ir dabar – nuo vizualaus meno ir prisiminimų apžvalgos bokšto...
Goda  Giedraitytė
8-osios pasaulio žemaičių dailės parodos kuratorė

 

Rugsėjo 19 d.

10 val. Plungėje, M. Oginskio rūmuose

Tarptautinė mokslinė konferencija „Prisimenant Žemaitiją: tarp įvaizdžių, prisiminimų ir kolektyvinės atminties vaizdinių“.

Pranešėjai: dr. Eglė Bendikaitė (Lietuvos istorijos institutas), dr. Paweł Bukowiec (Jogailaičių universitetas), dr. Teresa Dalecka (Vilniaus universitetas), dr. Tomasz Jędrzejewski (Varšuvos universiteto Lenkų literatūros institutas), dr. Petras Kalnius, dr. Małgorzata Kasner (Lenkijos mokslų akademijos Slavistikos  institutas), dr. Dangiras Mačiulis (Lietuvos istorijos institutas), dr. Aušra Trakšelytė (Vilniaus dailės akademija), dr. Skirmantė Smilingytė-Žeimienė (Lietuvos kultūros tyrimų institutas), dr. Skaidrė Urbonienė (Lietuvos kultūros tyrimų institutas), dr. Danutė Zovienė.

Organizatoriai: Žemaičių dailės muziejus, Klaipėdos universitetas, Lietuvos istorijos institutas, Vilniaus dailės akademija.

Tautodailės ekspozicija Telšiuose

2020 m. rugsėjo 18 d. Telšių kultūros centre duris atvėrė 8-osios Pasaulio žemaičių dailės parodos tautodailės ekspozicija. Darbus šiai parodai pristatė 106 liaudies menininkai iš visos Žemaitijos, taip pat iš Norvegijos ir Airijos. Džiugu, kad kas ketveri metai rengiamose parodose nemažėja ne tik norinčių dalyvauti, jose matome ir didelę tautodailės žanrų įvairovę. Šalia populiarių Žemaitijoje medžio drožybos, tapybos kūrinių grupių tradiciškai atstovaujami audiniai ir tekstilė, keramika, kalvystė, akmens apdirbimas, juvelyrika, pynimas iš vytelių, tošies ir šiaudelių, karpiniai, margučiai.

Šiais metai 8-osios Pasaulio žemaičių dailės parodos Tautodailės ekspozicijos laureato vardą pelnė ir dailininkės Beatos Zdramytės sukurtu medaliu buvo apdovanota telšiškė margučių margintoja JADVYGA MAČIŪNIENĖ.
Specialiaisiais Tautodailės mano tarybos prizais buvo įvertinti dešimt tautodailininkų:
RŪTA KAVALIAUSKIENĖ /Plungės r./ - medžio drožyba
STEPONAS KAMINAS /Telšiai/ - medžio drožyba
KAZIMIERAS STRIAUPA /Plungė/ - medžio drožyba
VILMA SENDRAUSKIENĖ /Mažeikiai/ - tapyba
JOVITA EIDĖNIENĖ /Klaipėdos r./ - grafika, piešimas
ALMA STUGIENĖ /Kuršėnai/ - karpiniai
GENOVAITĖ BALTRUŠAITIENĖ /Raseiniai/ - tekstilė
ZITA PAULIKIENĖ /Gargždai/ - audimas
REGINA VAIŠNORIENĖ /Šiauliai/ - audimas
DALIA JAKŠTIENĖ /Plungės r./ - mezgimas

Paskutinį kartą redaguota: 2019-12-20
Žemaičių dailės muziejus
Biudžetinė įstaiga
Parko g. 1, LT-90113, Plungė
Tel./Faks.: (8 448) 52492
El. paštas: zd.muziejus@gmail.com
Duomenys kaupiami ir saugomi
Juridinių asmenų registre
Kodas: 191123113
Muziejaus veikla
Maloniai kviečiame įvertinti Žemaičių
dailės muziejaus teikiamų paslaugų kokybę

Draugaukime