2006

Tarptautinis Mykolo Oginskio festivalis – unikalus XXI amžiaus muzikos reiškinys, pasiduodantis darniai klasikinės muzikos ir istorinės Mykolo Oginskio dvaro aplinkos sintezei.

Pirmasis tarptautinis Oginskio festivalis Žemaitijoje

 

Žemaitijos kultūros istorijoje gilų pėdsaką  kunigaikščiai Oginskiai paliko ne tik Plungėje ir Rietave pastatytais didingais rūmais ir užveistais įstabiais parkais. Kunigaikščių indėlis  į to meto ekonominį, socialinį  gyvenimą, į švietėjišką, kultūrinę veiklą didžiulis ir iki šiol iki galo nesuvoktas,  neįvertintas. Visoje Europoje garsios giminės istorija labiau domisi ir ją tyrinėja kultūros istorikai, muziejininkai ar pavieniai entuziastai. Daugiau nei 10 metų Plungės ir Rietavo muziejininkai  kruopščiai ir atkakliai dirbo, stengdamiesi ne tik po kruopelytę surinkti kunigaikščių Oginskių istoriją, bet ir gaivinti kultūrinę atmintį. Parašyta ir paskelbta daugybė straipsnių, surengtos kelios mokslinės konferencijos ir ekspedicijos, užmegzti bendradarbiavimo ryšiai su bendraminčiais Zalesėje (Baltarusija), Varšuvoje, Guzove, Siedlicuose (Lenkija), kur gyventa Oginskių giminės atstovų. To glaudaus ir nuoširdaus bendradarbiavimo dėka ir gimė idėja rugpjūčio 26 – rugsėjo 30 d. surengti Pirmąjį tarptautinį Oginskių festivalį istoriniuose Oginskių dvaruose Plungėje, Rietave bei Plateliuose. Pasaulis labiau žino garsųjį kompozitorių Mykolą Kleopą Oginskį, bet  tyrinėtojai skelbia buvus daugiau nei dešimt Oginskių giminės atstovų, susijusių su muzika. Ir Plungės bei Rietavo kunigaikščių gyvenimas buvo susietas su muzikinės kultūros puoselėjimu - jie čia įsteigė muzikos mokyklas, subūrė orkestrus, rengė koncertus. Festivalis – puiki proga išeiti iš siauro kultūros istorijos tyrinėtojų rato ir muzikos pagalba kuo daugiau žmonių sudominti  dvarų kultūros paveldu, garsinti kunigaikščių Oginskių vardą. Festivalyje dalyvaus Lietuvos, Lenkijos, Baltarusijos ir Didžiosios Britanijos  klasikinės muzikos atlikėjai, vyks mokslinės konferencijos, neseniai išleistos grafienės Sofijos Tyzenhauzaitės de Šuazel – Gufjė knygos „Halina Oginskytė arba Švedai Lenkijoje“ pristatymai, dailės parodos.

Pirmojo tarptautinio Oginskio festivalio idėjos autorius ir meno vadovas – Plungės miesto garbės pilietis, Klaipėdos miesto kultūros magistras, muzikinio teatro dirigentas prof. Stasys Domarkas. O kad Festivalio idėja neužgestų ir būtų sėkmingai įgyvendinta, turėjo nemažai nuveikti Žemaičių dailės muziejus, Plungės M. Oginskio meno mokykla, Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus, nevyriausybinių organizacijų – Plungiškių draugija“ ir „Oginskių dvaro bičiuliai“- nariai, žymūs Lietuvos kultūros atstovai.  Oginskių muzikai atlikti specialiai bus sukurtas Oginskio festivalio orkestras, kurį sudarys Kauno J.Gruodžio konservatorijos, Klaipėdos E.Balsio menų gimnazijos, Plungės M. Oginskio meno ir Rietavo meno mokyklų styginių ir pučiamųjų instrumentų grupės. Klausytojų laukia susitikimai su Oginskių proprovaikaičiu – kompozitoriumi ir atlikėju Iwo Załuski iš Didžiosios Britanijos, Minsko filharmonijos instrumentiniu trio „Vytoki“ (Baltarusija), Klaipėdos muzikinio teatru, Lietuvos nacionaliniu, Kauno simfoniniais orkestrais, žymiais Latvijos, Lenkijos ir Lietuvos muzikos atlikėjais, o taip pat Oginskių kultūrinio paveldo puoselėtojais – „oginistais”. Plungėje, Rietave bei Plateliuose numatoma surengti ne tik muzikinius renginius, koncertus, bet ir Oginskių kultūrinį paveldą pristatančias mokslines konferencijas, dailės bei fotografijų parodas. 

Galbūt pirmojo festivalio sėkmė nulems, kad ateityje šis festivalis išgarsės Europoje ir ypač tose šalyse, kuriose gyvas kunigaikščių Oginskių atminimas. O klasikinės muzikos melomanai atras kelius į Plungę ir Rietavą.

 

 

 

Paskutinį kartą redaguota: 2020-04-24
Žemaičių dailės muziejus
Biudžetinė įstaiga
Parko g. 1, LT-90113, Plungė
Tel./Faks.: (8 448) 52492
El. paštas: zd.muziejus@gmail.com
Duomenys kaupiami ir saugomi
Juridinių asmenų registre
Kodas: 191123113
Muziejaus veikla
Maloniai kviečiame įvertinti Žemaičių
dailės muziejaus teikiamų paslaugų kokybę

Draugaukime