8-oji Pasaulio žemaičių dailės paroda

Jau aštuntąjį kartą rengiama Pasaulio žemaičių dailės paroda šiemet pristato 90-ies menininkų iš Lietuvos ir užsienio kūrybą. Kaip visada gausiausia parodoje – tapybos kolekcija, kurią papildo svarus taikomųjų menų – metalo meno, tekstilės, keramikos, mažosios plastikos – rinkinys. Vos keletas tarpdisciplininio meno kūrinių ir vėl liudija tvirtą klasikinės tradicijos ekspozicijoje dominantę, tačiau net ir pastaroji bando kandžiotis, savitai reikštis, kibirkščiuoti, siūlydama intriguojantį pokalbį tarp kūrėjų ir žiūrovų. Šiųmetinė paroda išsiskiria menininkų amžiaus pusiausvyra: nuo brandžių, jau savo vardus šios parodos istorijoje įsirašiusių kūrėjų iki jaunų, profesinę karjerą dar tik pradedančių autorių.

Parodos organizatoriai – Žemaičių dailės muziejus – šiemet dailininkus pakvietė į Žemaitiją pažvelgti pro atminties langą, todėl 2016-2020 m. sukurti darbai turėjo atliepti parodos temą – „Prisimenant Žemaitiją“. Daugelis savo darbuose permąstė, išryškino ar kitaip atskleidė vaizdinius ir vietas, kurie tapatinami su Žemaitijos, kaip istorinio, etninio, kultūrinio regiono, reprezentacija. Tačiau ne mažai autorių leidosi į nevaržomas atsiminimų interpretacijas, kuriose skleidėsi pavieniai minties blyksniai, emocinės sąšaukos ar pirmapradžiai pėdsakai: žmogus, religija, istorija, simbolika, gamta...

Pasaulinį parodos kontekstą pabrėžė iš Lietuvos seniai pasitraukusių, bet savo kūryba nuolat sugrįžtančių kūrėjų, plejada: litvakės iš P. Afrikos Rhonos Gorvy grafika ir mažoji plastika, vieno garsiausių lietuvių išeivių JAV Kęstučio Zapkaus šilkografijos ciklas „Karo vaikai“ ar apnuogintas šiuo metu Prancūzijoje gyvenančios Rūtos Jusionytės skulptūrų atvirumas.

Pagrindinę parodą papildo ir 2015 – 2020 m. vykdyto, 40 menininkų iš Lietuvos ir užsienio sukvietusio tarptautinio šiuolaikinio meno projekto „Pokalbiai su gamta“ rezultatų, pristatomų nuotraukose „iš paukščio skrydžio“, ekspozicija bei katalogo pristatymas. Dar vienas Pasaulio žemaičių dailės parodos renginys, pristatantis Žemaitijoje  kuriančių liaudies meno puoselėtojų kūrybą, organziuojamas Telšiuose. Atskleisti Žemaitiją kaip atminties vietą profesionaliajame mene, paaiškinti ją reprezentuojančius vaizdinius ir atkoduoti gilumines jų prasmes padės tarptautinė konferencija „Prisimenant Žemaitiją: tarp įvaizdžių, prisiminimų ir kolektyvinės atminties vaizdinių“.

Ketveri metai – laiko tarpas, per kurį į profesionalios dailės pasaulį įsiveržia jaunieji kūrėjai, o brandžiuosius pasišaukia angelo sparnai..., bet susitikę kaskart sustabdome laiką, tam, kad ir vėl pamatyti gyvybingą dailininkų žvilgsnių, minčių, drąsių pareiškimų ar priešingai, nuoseklaus tradicijų tęstinumo paveikslą. Neišdildoma Žemaitijos panorama – čia ir dabar – nuo vizualaus meno ir prisiminimų apžvalgos bokšto...
Goda  Giedraitytė
8-osios pasaulio žemaičių dailės parodos kuratorė

8-osios Pasaulio žemaičių dailės parodos laureatai

 

 Antanas Šeronas 
„Už pagarbą tradicijai ir temos aktualizavimą“

 Alfonsas Čepauskas
„Klasikinę grafinę raišką ir ištikimybę žemaitiškai dvasiai“

Antanas Olbutas  
„Už minties gelmę per lakonišką formą“Paskutinį kartą redaguota: 2021-01-27
Žemaičių dailės muziejus
Biudžetinė įstaiga
Parko g. 1, LT-90113, Plungė
Tel./Faks.: (8 448) 52492
El. paštas: zd.muziejus@gmail.com
Duomenys kaupiami ir saugomi
Juridinių asmenų registre
Kodas: 191123113
Muziejaus veikla
Maloniai kviečiame įvertinti Žemaičių
dailės muziejaus teikiamų paslaugų kokybę

Draugaukime